synergic aluminum mini mig welder PROMIG-200SYN Pulse
PROMIG-200SYN Pulse is a 3 in 1 MIG TIG lift MMA welding machine , Synergic,Pulse
Share
CategoriesAll products
BrandTOPWELL
ModelPROMIG-200SYN Pulse
Rated Input Voltage1PH ~ 230V ±15%
MAX.Load Power Capacity8.75KVA
Rated Output200A/24V
Open Circuit Voltage70V-80V
Effiency80%
Wire-feed Mechanism2 Rollers
Wire Feed Speed Range2-18 m/min
Warranty3 year warranty
Dimension540x230x480mm
Weight(KG)20KG
FOB portshanhai/ningbo
Terms of PaymentL/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal
DownloadDownload pdfDownload docxDownload xlsxDownload rar
Detail Information
  • PROMIG-200SYN Pulse
    Versatile and synergy tool for the portable welder
    • Application:
      Metal Fabrication
      Maintenance and Repair
      Auto Body
      Light Industrial
    • Processes:
      MIG/MAG,
      Flux-Cored
      Pulse MIG
      TIG, MMA(Stick)
    • Input Power: 230V, 1-Phase
      Rated Output at 40°C (104°F):
      200A /24V/60% Duty Cycle
      Weight: 20KG
    True Synergy with JOB-LISTS
    1. Select Job-list number
    Pulse MIG for welding mild steel, stainless steel and aluminum
    model Mild steel Stainless steel Aluminum Wire Dia
    (steel)
    Wire Dia
    (aluminum)
    Concept of metal plate
    PROMIG-200SYN     0.6/0.8/1.0   ≧2MM
    PROMIG-200SYN Pulse 0.6/0.8/1.0 0.8/1.0/1.2 ≧2MM
    The 400Amps super high peak amperage could also confirm enough energy for welding mild steel with short-circuit transfer type. It could comfortably weld the 1.0mm wires (0.040in) while all the competitors’ machines only suitable for 0.6/0.8mm steel wires.
    TOP FEATURES:
    Produces less spatter..
    True high deposition rate..
    2T or 4T selection..
    Spot welding function..
  • Item No PROMIG-200SYN Pulse
    Rated Duty Cycle(40) 60% MIG: 200A/24V
      MMA: 200A/28V
      TIG: 200A/18V
    100% MIG: 160A/22V
      MMA: 160A/26.4V
      TIG: 160A/16.4V
    Welding Current/Voltage Range MIG: 10A/14.5V ~200A/24V
      MMA: 20A/20.8V~200A/28V
      TIG: 5A/10.2V~200A/18V
    Open Circuit Voltage 70V~80V
    Power Factor 0.8
    Efficiency 80%
    Pre-Gas Time Preset
    Flow-Gas Time Preset
    Wire-feed Mechanism 2 Rollers
    Wire Spool Capacity 200mm (5kg)
    Filler Wires (mm) for Fe : 0.6~1.0 mm
    For Stainless steel: 0.6~1.0 mm
    For Aluminum: 0.8~1.2 mm
    Dimension 540x230x480mm