ALUTIG-200P/200MV  AC DC Pulse TIG Welder ALUTIG-200P for aluminum we
Share
CategoriesAll products
BrandTOPWELL
ModelALUTIG-200P/200MV
Rated Input Voltage1PH ~ 230V ±15%
Rated Output200A/18V
Open Circuit Voltage70V~80V
Effiency80%
Warranty1 year warranty
Dimensions540x240x480mm
Weight23KG
FOB portNingbo/Shanghai
Terms of PaymentL/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal
DownloadDownload pdfDownload docxDownload xlsxDownload rar
Detail Information
  • /FEATURES
    Quick Specs
    Application:
    Metal Fabrication
    Maintenance and Repair
    Auto Body
    Light Industrial
    Processes:
    DC TIG (GTAW)
    AC TIG (GTAW)
    MIX TIG (GTAW)
    Stick (SMAW)
    Input Power:200P:230V,1-Phase
    200MV:110-220V,1-Phase
    Amperage Range: 5-200A
    Rated Output at 40℃ (104℉):
    200A at 18V @60% Duty Cycle
    Weight:23kg
    General View of Control Panel
    ALUTIG-200P_03
    1.Welding Process
      DC TIG
      AC TIG
      MIX TIG
      DC MMA
    2.Memory Display
    3.Memory
    4.Ammeter/Voltmeter Display
    5.Encoder Control
    6.Arc Ignition type
      HF Impulse
      LIFT Arc
    7.Pulser Control
      Peak Current : 5A~200A
      Base Current :5A~200A
      Pulse Frequency : 0.2Hz~200Hz
      Pulse Width (Ratio) : 1~100%
    8.Mode
      2T(STD)
      4T(HOLD)
      Spot Arc
    9.Sequencer Control
      Arc-starting Current: 10A~160A
      Crater-filling Current: 5A~200A
      Current Up-slope Time: 0.1S~10S
      Current Down-slop Time:0.1S~15S
    10.Pre-Gas Time: 0.1S~10S
      Flow-Gas Time: 0.1S~15S
    11.AC Waveshape types
      Advanced Squarewave
      Soft Squarewave
      Sine Wave
      Triangular Wave
    12.Arc Ignition Polarity   DC+/DC-
    13.MIX TIG
      MIX Frequency: 0.1Hz~5Hz
      DC Balance: (%) 10~90
    14.AC Waveshape
      AC Frequency Range : 20Hz~200Hz